Обжинки на Машівській землі

Машівщина відсвяткувала обжинки. Та так, що багато хто з присутніх не міг повірити, що подібне дійство відбувається саме в нас.

Давно в Машівці такого не було. Навіть представники середнього покоління машівчан не могли пригадати, коли конкретно в райцентрі відзначали свято останнього снопа. Одні говорили, що на початку 2000-х років, інші заперечували і доводили, що ще раніше. І ось нарешті давнє вшановування жниварів, творців хліба відродилося. Дуже хотілося, щоб стало воно традиційним… А центральний парк райцентру зібрав скільки люду, що навряд чи коли ще скільки там бувало. Не від одного довелося почути, що «в Машівці — «Міні-Сорочинці».

А почалося все з того, що на сесії районної ради депутат Людмила Бойко запропонувала провести в районі Свято врожаю. Цю ідею відразу ж підтримали голова райдержадміністрації Юлія Середа, голова районної ради Катерина Ткаченко і, безумовно ж, керівники сільгосппідприємств району. Отак разом і підготували та подарували неповторне свято.

На свято з хорошим настроєм

У суботу рано-вранці (годин із п'яти) вже до місця врочистостей стали з'їжджатися машини, щоб встигнути до початку все встановити, налагодити. Кожне сільгосппідприєсмтво до цього дня готувало своє представлення і в фотознімках, на яких — миті сільськогосподарського року, і в презентації, і в виступах художньої самодіяльності. Всі старалися, щоб представити себе якомога гучніше, виразніше, незвичайніше. І це дійсно вдалося. Ще свято не почалося, а людей вже зійшлося стільки, що роздивляючись, зачіпалися одне за одного. Одні залюбки фотографувалися біля експозицій, інші роздивлялися фотографії, треті поспішили до народних майстрів, щоб позаглядати та й прикупити якусь ексклюзивну річ на згадку. Дуже кинулося в очі те, з яким настроєм люди прийшли на свято: всі посміхалися, віталися. Ще парк «розквітнув» від вишиванок. Їх на жителях району та гостях цього дня, від маленького до великого, було надзичайно багато і на всяк смак. Запам'яталося, як розмовляли двоє чоловіків: «Оце дивлюся на все, то, мабуть, тут днів на три це…».

Гостей зустічали із хлібом і сіллю

На машівські обжинки завітало й чимало поважних гостей. Дівчата в красивих українських костюмах запашними короваями на вишитих рушниках вітали голову обласної ради Петра Ворону, його заступника, нашого земляка Володимира Марченка, голову райдержадміністрації Юлію Середу, голову районної ради Катерину Ткаченко, народного депутата України Андрія Реку, засновника агрооб’єднання «Чиста криниця» Юрія Лебедина, заступника директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Олега Палія та голову Новосанжарської райдержадміністрації Сергія Бульбаху.

«На гостини» до господарств

Після урочистої зустрічі і привітань гості «відвідали» кожне господарство. Першим їх приймала МВК-9 на чолі з Юрієм Шевченком. Біля екпозиції присутнім не тільки розповіли про здобутки підсобного господарства установи, а й запропонували оцінити й скуштувати продукцію, що виробляється там. А це й сало, і ковбаси, і всяка інша смакота. До речі, як зауважили з натовпу, «смачнішого сала від того, що тут, ніде немає».

Наступним зустрічало гостей ТОВ «Коновалівське». Його керівник Володимир Бобиль наголосив, що хоча господарство й невелике, та є чим гордитися: «Найвища в районі і в корпорації середня врожайність ранніх зернових». Розповівши про досягнення цього року, директор звернув увагу на фото, що представило господарство: «Це наші трудівники». А показавши на інше, на якому на фоні величезної кучугури зерна — хлопчик і дівчинка, сказав: «Це наше майбутнє. І не просто. Бо це наш майбутній керівник товариства і головний бухгалтер».

Естафету гостин далі прийняло ТОВ «Карлівське сільгосппідприємство «ЛОС». Його керівник Олександр Парасочка розповів про цьогорічні вагомі здобутки трудівників товариства. Господарству було чим похвалитися. На стенді — моменти цьогорічного гарячого літа. А поряд — все, чим звикли тут приймати дорогих гостей: у обрамленні снопів колосся та портрета Шевченка багатий стіл із наїдками і напоями. Зацікавив гостей й дует бандуристок, які презентували це господарство. І змусив зупинитися, щоб послухати їхній чарівний спів під супровід бандури, кожен звук якої аж за душу брав.

Наступним приймали шановних гостей ТОВ «Востокстройгаз» на чолі з директором Євгеном Степаненком. І відразу, як годиться, хліб-сіль перш за все засновнику товариства «Чиста криниця» — Юрію Лебедину, а також всім, хто приїхав на це свято. Не скупилися біля павільйону цього господарства дівчата та жінки в національному вбранні на щирі слова та частування, припрошуючи до всього, чим багаті, що надбали. Пригощали присутніх і варениками-пампушками, і ковбасами, і салом з огірками, і кавунами та фруктами, і… дотепним гумором. Крім цього, павільйон вмістив і вироби майстровитих на всі руки михайлівців і павлівців, інформацію про історію діяльності товариства на землях цих сільрад. Тож було, що і побачити, і спробувати, щоб оцінити.

Далі вся делегація попрямувала до павільйону, точніше сказати, цілого містечка, що підготувало ТОВ «Приват-Агро-Альянс». При вході до нього красувалися козак і козачка із величезних рулонів сіна. До речі, їх змайстрували ще напередодні. Тож машівчани ще ввечері, прийшовши подивитися, не приховували задоволення і подив від таких творінь. А далі за імпровізованими воротами, вквітчаними стародавніми вишитими рушниками, цілим лелечим сімейством при вході та плетеним тином — ціла садиба, де знайшлося місце і мірошникові з млином і мливом, і українській печі, і господині, біля якої залюбки сфотографувалося керівництво області... Сказати, що постаралися на славу, це навіть мало буде. Коли поцікавилися, хто ж був мозковим центром, керівник товариства Іван Сидоренко сказав: «Це наш землевпорядник цим займалася». Та як виявилося, дуже багато людей доклали до цієї неймовірної краси рук і старань. Ділилися ідеями, втілювали їх, приносили з дому все, що було потрібне. І столи, що красувалися перед тином, теж «ломилися» від всього, чим багаті українці. Серед дарів нашої землі красувалися короваї. Причому, один, що в центрі, — з імпровізованим зображенням карти району. На все, що тут побачили, заступник голови обласної ради Володимир Марченко промовив: «Дивовижно, все дивовижно і чудово!».

Потім гості, звичайно ж, попрямували до техніки: сучасних тракторів, комбайна. Там якраз крутилося чимало дітвори. Хлопчику, що стояв поруч, пощастило першому побувати в кабіні трактора. Його підхопив на руки Петро Ворона і вже разом піднялися в трактор.

Наступним презентувало себе і приймало гостей товариство «Компанія ФАРМКО». Про результати роботи господарства на машівській землі розповідали його директор Григорій Лебедин та заступник із рослинництва Анатолій П’ятенко. За підсумками жнивування, товариство зайняло третє місце в районі. Потім директор товариства вручив короваї засновнику товариства «Чиста криниця» Юрію Лебедину, голові обласної ради Петру Вороні та голові райдержадміністрації Юлії Середі. І як щирі господарі, запросили скуштувати те, як кажуть, чим багаті. Дуже припали всім до смаку серед різних страв на столах «фармківців» шулики з медом і маком.

Далі делегацію гостей вітали представники ТОВ «Чиста криниця» разом із директором Євгеном Степаненком. Павільйон господарства був підготовлений, як і інші, з любов'ю. Тут і символічна дерев'яна криниця, в якій тільки «чиста жива вода». І фотомиті з життя трударів господарства, і вироби народних умільців… Щирими віршованими словами вітань і побажань, гумором, безмежною гостинністю приймали криничани. Як ведеться серед українців, вручили хліб-сіль та запросили спробувати коровай із нового врожаю. А також, як сказала ведуча, того, що кошманівські жінки напекли-наварили та чим багата ця земля.

Неабияку підмогу в оформленні презентацій надали й сільські голови, зокрема: Павлівський — Ольга Гуня, Михайлівський — Микола Білоус та Кошманівський — Лідія Бережна. Допомагали й учасники художньої самодіяльності Михайлівського та Кошманівського СБК, учні Ряськівського НВК, Михайлівської школи та інші. Не змогли залишитися осторонь від підготовки презентаційних майданчиків і рідні працівників господарств, їхні друзі, знайомі. Так разом і вклали душу у кожну виставку.

Відзнаки — найкращим

Урочиста частина свята зібрала присутніх біля імпровізованого глядацького залу, в якому сцена була справжня, хоч і змонтована, а от сидіння — екологічно чисті — тюки соломи, виставлені вряд. Під фанфари короваї з нового врожаю ведучі вручили голові райдержадміністрації Юлії Середі та голові районної ради Катерині Ткаченко. Вітали машівських жниварів та всіх присутніх із обжинками голова обласної ради Петро Ворона; голова райдержадміністрації Юлія Середа; голова районної ради Катерина Ткаченко, яка, до всього подарувала машівчанам ще й пісню у власному виконанні; начальник управління агропромислового розвитку РДА Федір Палатай, народний депутат України Андрій Река; селищний голова Микола Кравченко; директор ТОВ «Приват-Агро-Альянс» Іван Сидоренко. Всі, крім найщиріших вітань, бажали присутнім, перш за все, миру, закінчення війни, що не дає нікому спокою, добробуту, достатку і шани праці хлібороба.

Потім надійшла черга нагородам. Їх було дуже багато, як і людей, які вклали себе у вагомий машівський коровай. Кубками за перше місце в жнивах-2015 відзначене ТОВ «Коновалівське», за друге місце — ТОВ «Востокстройгаз» і за третє — ТОВ «Компанія ФАРМКО». Кубками за найвищий валовий збір ранніх зернових нагороджено ТОВ «Приват-Агро-Альянс»; за стабільне лідерство в аграрному секторі економіки району — «Чиста криниця» та «Карлівське сільгосппідприємство «ЛОС»; за підтримку соціальних ініціатив та результативну співпрацю — ПСГ «Світанок» та сільгосппідприємство Машівської ВК-9. Лідером на збиранні ранніх зернових визнано та відзначено кубком фермерське господарство «ВМГ» (голова Володимир Головко). Друге місце в ФГ «Малсі» під керівництвом Сергія Маловічка, третє — у ФГ «Головня» (Олександр Головня). Почесні грамоти райдержадміністрації за перше місце у номінації «Кращі комбайнери району на збиранні ранніх зернових культур» отримали Євгеній Кириченко та Сергій Семергей із ТОВ «Приват-Агро-Альянс», за друге — Аркадій Іваненко та Василь Ожоганич із ТОВ «Карлівське СГП «ЛОС», за третє — Олександр Саєнко та Ігор Шульга із ТОВ «Приват-Агро-Альянс». Такі ж грамоти та премії в номінації «Кращі водії на перевезенні ранніх зернових» вручені за перше місце Миколі Сириці та Олександру Даценку, за друге — Олексію Величку та Олександру Горобцю, за третє — Едуарду Асауленку і Олександру Олійнику (всі з ТОВ «Приват-Агро-Альянс»). Серед «кращих комбайнерів сільськогосподарських підприємств району» почесні грамоти РДА отримали екіпажі ТОВ «Приват-Агро-Альянс» у складі Дмитра Грозя та Олександра Саєнка; Віктора Даніленка та Павла Черниша з ТОВ «Коновалівське»; Олексія Нетеси та Олександра Зорі з ТОВ «Карлівське СГП «ЛОС»; Віталія Діхтяря та Валерія Карпенка з ТОВ «Компанія ФАРМКО»; Сергія Панкратєва та Ігоря Фурса з ТОВ «Востокстокстройгаз»; Віталія Демиденка та Олександра Мотієнка з ТОВ «Чиста криниця»; Володимира Гайдара з ПСГ «Нове життя». Почесними грамотами та преміями у номінації «Кращі водії сільськогосподарських підприємств району» нагороджено Сергія Котяша та Анатолія Стецюка з ТОВ «Приват-Агро-Альянс», Юрія Колодька з ТОВ «Чиста криниця», Тараса Лупаніна з ТОВ «Коновалівське», Івана Шестака з МВК-9, Сергія Іваненка з ТОВ «Компанія ФАРМКО», Сергія Гайдука з «Востокстройгазу», Миколу Сидоренка з ТОВ «Карлівське СГП «ЛОС», Віталія Зеєва з «Нового життя», Віталія Гончарова з ПСГ «Світанок», Євгена Цапенка з ТОВ «Приват-Агро-Альянс». У номінації «Кращий механізатор» нагороди отримали Олександр Лимар з ТОВ «Коновалівське», Олександр Мотієнко з МВК-9, Анатолій Гарбуз із ПСГ «Світанок», Анатолій Шишима та Анатолій Клименко з ТОВ «ЛОС», Віктор Туцький з ПСП «Нове життя», Іван Лозовий і Володимир Решетиловський із ТОВ «Компанія ФАРМКО», Віктор Сусак і Олександр Жогаль із ТОВ «Чиста криниця», Анатолій Деркач із «Приват-Агро-Альянсу», Анатолій Стринаглюк і Леонід Саєнко з ТОВ «Востокстройгаз». Подякою райдержадміністрації за ініціативність, плідну та результативну співпрацю, активну життєву позицію відзначено голову ради сільгосптоваровиробників району Олександра Паржина. Також подяки Машівської РДА отримали працівники ТОВ «Компанія ФАРМКО» Андрій Григор'єв, Анатолій Гур'єв, Володимир Даніленко, Станіслав Шевченко, Ігор Лисак, Олександр Журавель, Володимир Ріг, Микола Кузьменко; трудівники ТОВ «Коновалівське»: Іван Булига, Сергій Кругляк, Олександр Пшеченко, Юрій Решетиловський, Дмитро Біленко, Володимир Саєнко, Володимир Головня, Дмитро Захарченко; працівники ТОВ «Приват-Агро-Альянс»: Геннадій Савченко, Василь Маляренко, Володимир Асауленко, Юрій Коробка; працівники ТОВ «Чиста криниця»: Віктор Колісник, Олександр Борщ, Тетяна Коваленко, Микола Бондаренко, Інна Опанасенко, Михайло Стуканов, Юрій Кичатий, Володимир Сахарцев; трударі ТОВ «Востокстройгаз»: Олександр Мазоха, Олена Бігун, Лариса Лозаренко, Юрій Худоба, Володимир Криса, Віктор Галавур, Микола Єна, Василь Хобта, Олексій Жовнір; працівники ТОВ «Приват-Альянс»: Сергій Дяченко, Валентина Шилко, Наталія Гезела; трудівники ПСГ «Світанок»: Михайло Галка, Микола Самохатка, Олександр Соляник; працівниці ДП «Сільськогосподарське підприємство Машівської виправної колонії ДПС України в Полтавській області №9» та ПСП «Нове життя» Валентина Кахній і Лариса Максимович.

Обмолочено останній сніп

Найурочистішою миттю свята став обмолот останнього снопа. Коли ведучі оголосили про це, глядачі миттєво тісним півколом оточили місцевість, де стояв комбайн. Треба було бачити оченята дітей, які ніколи такого й не уявляли... Право обмолотити останній сніп отримали кращі комбайнери Євгеній Кириченко, Сергій Семергей, Олександр Саєнко та Ігор Шульга із ТОВ «Приват-Агро-Альянс», Аркадій Іваненко та Василь Ожоганич із ТОВ «Карлівське СГП «ЛОС», а також голова райдежадміністрації Юлія Середа, голова районної ради Катерина Ткаченко та гості району. Загув комбайн і мурашки поповзли по тілу. Мабуть, від гордості за те, що все це відбувається саме в Машівці. І хоча техніка здійняла чимало пилу, ніхто не відступився, адже кожен хотів подивитися, як це — молотити останній сніп. А хтось із трудівників, який стояв поруч, промовив: «Нічого. Пилюка — не біда. Хай хоч трішки відчують, як добувати хліб...».

Коровай — як сонце

Скуштували машівчани та гості святкувань і коровай з нового врожаю. За якусь мить підноси з ароматним, духмяним, святковим хлібом, які винесли для глядачів дівчатка в українських костюмах, опустіли. Натомість всі присутні, прихвалюючи здобу, із задоволенням наминали її за обидві щоки.

Гуляння продовжилися

Після урочистої частини машівці насолоджувалися концертом, який підготували артисти обласної філармонії. А хліборобів запросили за багаті столи, що влаштувало для своїх працівників кожне господарство. Можна стверджувати, що і їсти, і пити було стільки, що вистачило сповна…

А всім, хто прийшов на свято, також було чим зайнятися: роздивлялися презентації сільгоспідприємств, залюбки смакували кулішем від працівників МВК-9, шашликом та іншими наїдками від приватних підприємців з Машівки, пробували медовуху і медовий квас від кошманівського пасічника Олександра Божка, роздивлялися вироби народних умільців та купляли те, що сподобалося або просто на згадку.

Ще довго не вщухали музика та пісні в парку. Хтось просто сидів на лавочці і насолоджувався урочистою атмосферою, інші танцювали на майданчику поблизу кафе, дітвора бавилася на качелях-каруселях, а смільчаки проривалися до такої бажаної техніки. Чимало бажаючих зібралося і біля бандуристок, які знову і знову дарували машівцям свій талант. Навіть дощ, що напустився ближче до вечора, не розігнав відпочиваючих. Та й наступний, вже сильніший, із грозою, не злякав найвідчайдушних. Вони продовжували веселитися.

Тож хай це свято, яке відродилося на машівській землі, стане традиційним. А ще такого довгоочікуваного миру нам всім, щоб наші земляки, які нині боронять незалежність країни на сході, живими і неушкодженими повернуться до своїх родин, на свою землю.

Людмила ТЮТЮННИК

Фото Ольги МАТЯШ