Цими березневими днями Карлівський район відзначає 95-у річницю із дня утворення

У кожного з нас є місця, де знайомий кожен куточок, де пройшли роки дитинства, молодості, найкращі роки життя, де живе наша родина – місце, яке ми можемо назвати рідним. Без перебільшення таким місцем для кожного з нас є Карлівщина. Її історія глибока і неосяжна, а сьогодення, зростаюче на цьому міцному корінні, теж багатогранне і неповторне. Рік 2018 ювілейний для нашого району. Сьогодні ми відзначаємо знаменну дату - 95-ту річницю утворення Карлівського району.

Далекого 1923 року постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету «Про адміністративно-територіальний поділ» в Україні було започатковано масштабну за розмахом та довготривалу в часі адміністративно-територіальну реформу відповідно до якої 7 березня 1923 року із трьох волостей – Білухівської, Варварівської і Карлівської був утворений Карлівський район. Це не було випадковим явищем, а стало результатом довготривалого економічного та культурного розвитку краю.

А розпочалося все з того, що на долю Карлівки випала честь стати найпершим і найбільшим населеним пунктом на річці Орчик і адміністративним центром величезного однойменного маєтку.

Як відомо, історія — це не тільки, що відбувалося протягом певного періоду, а й те, що люди, громада, суспільство визнали за потрібне пам'ятати. Тому відрадно, що за 95 років становлення і розвитку Карлівського району нам з вами, є, що пригадати, чим пишатися, на кого рівнятися, над чим працювати надалі. Ще за часів правління княгині Олени Павлівни (з лютого 1849 р.) розпочався інтенсивний розвиток промислових підприємств Карлівщини:

- у 1860 р. заснований найстаріший серед подібних на Полтавщині ремонтно-механічний завод (сьогодні ПАТ «Карлівський машинобудівний завод»);

- у 1866 р. став до ладу спиртовий завод, один з найпотужніших у тодішній імперії;

Пізніше, на початку ХХ ст., почали випускати продукцію три цукрових заводи маєтку: Карлівський 1905 р., Ланнівський – 1910 р., колишній Халтуринський (перша назва – Мартинівський) – 1914 р., продукція яких була відома далеко за межами не лише району, а й країни.

І зараз Карлівщина – це аграрно-індустріальний район, представлений підприємствами машинобудування, харчової промисловості, агроформуваннями. Прикладом комплексного вирішення питань виробництва й переробки продукції на основі найновіших технологій в районі є підприємства Ланнівської агропромислової групи, величезний внесок в розбудову району вносять СТОВ «Світоч», СТОВ «Вітчизна» ПП «Агромаш», ТОВ «АПК Докучаєвські чорноземи» та інші підприємства, фермерські господарства, сільгоспвиробники, приватні підприємці.

Ми пишаємося нашими земляками, чиї героїзм, праця чи талант заслужили всенародне визнання за межами своєї «малої батьківщини» - у роки воєнного лихоліття вони були в числі учасників оборони і визволення Києва, багатьох міст і сіл України, відзначились у Білорусії, брали участь у Сталінградській і Курській битвах. Високе звання Героя присвоєно Івану Єлізаровичу Качалці, Василю Дмитровичу Кизю, Сергію Лаврентійовичу Родинці, Миколі Івановичу Симоненку, посмертно – Віктору Петровичу Мірошніченку (єдиний Герой Радянського Союзу в залізничних військах) та Миколі Пантелеймоновичу Кучеренку. Кавалером трьох орденів Слави став Іван Пилипович Максименко. Прославив свій край уродженець с. Федорівки Карлівського району льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу Георгій Тимофійович Береговий.

Сучасних героїв невизнаної війни, яка триває на сході України має і Карлівщина – це Дмитро Барвін та Микола Демиденко – за наш спокій та мир вони віддали найдорожче – своє життя.

У Карлівці народилися: академік АН колишнього СРСР, АН УРСР Трохим Денисович Лисенко; державний і партійний діяч УРСР та СРСР Микола Вікторович Підгорний. З Карлівщиною пов’язаний життєвий та трудовий шлях Героїв Соціалістичної Праці: Беззубенко Ольги Денисівни, Щербини Горпини Сергіївни, Фисуна Андрія Лукича, Дробницького Григорія Карповича, Водолаги Луки Сергійовича, Золотарьова Євгена Михайловича, Михайленко Віри Йосипівни, Вільхового Федора Федоровича. Гордістю є непересічні громадяни, які мають звання „Заслужений”: лікарі – Радевич Леонід Васильович та Ганна Синиченко, вчителі – Богомолова Марія Валерьянівна, Матяр Раїса Трохимівна, Прощенко Зінаїда Іванівна, агроном, а також голова райвиконкому Баклицький Петро Пилипович, заслужений працівник промисловості колишньої УРСР Барабаш Іван Семенович, а також голови сільгосппідприємств Тимоха Олександр Федорович, Кириченко Василь Петрович – заслужені працівники сільського господарства України.

Має Карлівщина і спортивні таланти: заслуженим тренером є Василь Васильович Соловйов, заслуженими майстрами спорту є Яворська Ірина Йосипівна, Фастівець Лілія Іванівна, Свириденко Олена Олегівна. Маємо і молоду зміну – заслужений майстер спорту України з гирьового спорту Олег Коломієць та майстер спорту Микола Ткаченко).

Карлівська земля гордиться композитором, Заслуженим діячем мистецтв України Олексієм Івановичем Чухраєм, народним художником України Анатолієм Петровичем Василенком, заслуженим артистом України Едуардом Анатолійовичем Головашичем, членом національної спілки журналістів Слєпцовим Володимирем Анатолійовичем, членами Полтавської спілки літераторів Вовченко Галиною Василівною та Дугарем Володимиром Миколайовичем, поетесою Штепою Діаною Юрівною, поетами Яківом Ксенофонтовичем Браницьким, Борисом Леонідовичем Радевичем, Феліксом Зунійовичем Мамутом, художником Григорієм Степановичем Ступенком.

Неабиякий слід на мистецькій палітрі Карлівщини залишили заслужені майстри народної творчості України Ігор Олександрович Ніколаєвський та Тамара Іванівна Смородінова.

Увесь цей час, ми навчались у старшого покоління, намагались зберегти та примножити надбане батьками, трудилися та створювали, запроваджували та досягали. Прагнення до позитивних змін, до стабільного майбутнього наших дітей і сьогодні об'єднує жителів району — працівників сільського господарства, лікарів, вихователів, вчителів, усіх, хто спрямовує власні потенціал та досвід, сили та знання на благо нашого краю. Покладаємо великі сподівання на нашу молодь, якій судилося визначати долю рідного краю в майбутньому і збагачувати район новими здобутками.

Турбота про створення гідних умов життя, праці та відпочинку людей завжди була і залишається головним пріоритетом у роботі органів місцевого самоврядування та виконавчих органів влади району. Жити щоденними потребами, турботами, надіями оточуючих покликані ті, кого обрала громада. Ми впевнені, що і найближчі плани, і далекосяжні проекти, направлені на забезпечення життєвих потреб жителів нашого району, будуть успішно реалізовані нашими спільними зусиллями! Щиро дякуємо всім жителям району за працелюбність, професіоналізм, плідну працю, уміння жити і працювати на благо Карлівщини, Полтавської області і України в цілому.

95-ту ювілейну річницю Карлівська громада відзначила в районному будинку культури. У фойє будинку культури була розміщена тематична виставка, а у самому залі відбулася святкова концертна програма.

Голова районної ради Петро Світлик привітав присутніх з визначною датою, а усіх жінок з прийдешнім весняним святом – Міжнародним днем прав жінок та миру, а потім разом в.о. голови райдержадміністрації Сергієм Барилком виконали ще одну приємну місію – нагородили грамотами районної ради та райдержадміністрації ветеранів праці і працівників підприємств, організацій району, які внесли вагомий внесок у розвиток району.

Вінцем свята став урочистий концерт за участі заслуженого артиста України Віталія Харитоненка та аматорів районної сцени.