Області не потрібні 27 довгобудів: на зборах Полтавської обласної асоціації місцевого самоврядування радилися, як розв’язати проблему будівництва амбулаторій

e-mail Друк PDF

26 листопада в Полтаві відбулися загальні збори Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування. Вів засідання голова Полтавської обласної ради, голова Асоціації Олександр Біленький.

У засіданні взяли участь керівники органів місцевого самоврядування, депутати обласної ради: Володимир Бобиль, Мирослава Василенко, Ігор Горжій, Юрій Кобченко, Микола Первак, Іван Сидоренко, журналісти.

На розгляд винесли одразу декілька надважливих питань, які сьогодні особливо турбують громади та органи місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про будівництво та матеріально-технічне забезпечення амбулаторій загальної практики сімейної медицини, стан автомобільних доріг Полтавської області, перспективи їх ремонту та утримання в 2020 році, запровадження в Україні ринку землі, бюджет наступного року.

Жодна із 27 амбулаторій сільської медицини на сьогодні офіційно не здана. По деяких громадах ступінь готовності ледь сягає 30% – ситуація катастрофічна – вважає голова Гребінківської районної ради Володимир Зінченко, який став ініціатором розгляду даного питання та розповів про стан справ із будівництвом амбулаторії в Почаївській громаді.

«На початку серпня було збудовано каркас. З того часу роботи фактично не ведуться. Ми вимушені були звернутися в управління капітального будівництва ОДА – вони почали нам розповідати про якийсь графік, який буде реалізований до 25 грудня. Хоча, якщо немає даху, немає внутрішніх робіт, немає вікон і дверей, то ми можемо уявити яка ситуація склалася. А головне – немає впевненості, що держава не забере кошти на будівництво після 1 січня», – заявив Валерій Зінченко.

За його словами, на відміну від інших областей, де громади співфінансували усього 10% вартості проекту, на Полтавщині з місцевих бюджетів вклали у будівництво 30%. При початковій вартості проекту близько 5 мільйонів гривень з бюджету Почаївської сільради було виділено 1,9 мільйонів – ці кошти були використані, а кошти з держбюджету по-суті лишаються неосвоєними.

Депутат Полтавської обласної ради Володимир Бобиль розповів, що критична ситуація із будівництвом амбулаторії склалася й у Михайлівській ОТГ Машівського району.

За ним виступив Засульський сільський голова Сергій Бондаренко з Лубенщини, який практично слово в слово повторив інформацію колег.

«З самого початку ні проекту, ні технагляду на будівництві не було. Неодноразові мої звернення до колишнього керівника профільного Департаменту ОДА Тимофія Голбана результату не мали. І тільки після звернення до голови ОДА була створена оглядова комісія, яка встановила порушення На сьогодні готовність становить близько 60%», – зазначив Сергій Бондаренко.

При цьому колеги, які виступали після нього, називали ще жахливіші показники готовності – 30 % і менше.

Депутат Полтавської обласної ради Юрій Кобченко переконаний, що до з’ясування обставин мають бути залучені правоохоронні органи, а винні — понести кримінальну відповідальність. Ця пропозиція знайшла підтримку в учасників зборів, але разом із з’ясуванням питання хто винен, вони вважають -слід негайно знайти відповідь на інше базисне питання: що робити.

Голова Полтавської обласної ради, голова Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування Олександр Біленький підкреслив, що Асоціація і керівники місцевих рад мають підготувати колективне звернення до центральних органів влади і запропонувати варіант вирішення проблеми.

«Має бути налагоджений зворотній зв’язок із Урядом, профільним комітетом Верховної Ради України про те, щоб кошти, які не вдасться використати до кінця року, стали перехідними на 2020 рік.  Інакше їх доведеться повернути до державного бюджету. Можна зрозуміти обурення керівників громад, які вклали у будівництво до 30% коштів з місцевого бюджету, а державні кошти при цьому фактично не були використані. 27 довгобудів Полтавщині не потрібні!», – наголосив Олександр Біленький.

Підготують від учасників Зборів і звернення стосовно питання утримання доріг. На думку представників асоціації та депутатів обласної ради, місцеві громади як мінімум мають бути залучені до обговорення в процесі прийнятті рішень. Адже саме на місцях, а не в Києві чи Полтаві, видніше, яку ділянку слід відремонтувати першочергово і наскільки добросовісно виконують зобов’язання підрядники при обслуговуванні доріг, особливо у зимовий період.

Висловили своє бачення учасники зборів і стосовно впровадження ринку землі. На переконання багатьох промовців, в Україні треба розпочати процес продажу землі, який зараз здійснюється в тіньовий спосіб. Але перед цим треба встановити абсолютно прозорі і чіткі правила гри.

Також голова Полтавської обласної ради, голова Асоціації Олександр Біленький закликав керівників самоврядування активно подавати пропозиції до обласного бюджету на 2020 рік. За його словами, орієнтовно бюджетна сесія відбудеться 24 грудня, а тому громади мають чітко передбачити свої потреби у фінансуванні із обласної скарбниці, починаючи від проведення важливих заходів - до видатків на проєкти будівництва.

Протокол Зборів та Звернення від Асоціації до кінця тижня буде передано до Кабміну та Верховної Ради України.