У полі зору громад – Ініціатива прозорості

30 березня у Лохвицькій районній раді відбулося засідання експертного круглого столу «Переваги міжнародних стандартів Ініціативи прозорості. У зібранні взяли участь голова районної ради Анатолій Храпаль, голова районної державної адміністрації Володимир Рязанов, голова Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко, експерт UA EITI Юрій Філенко, депутати районної ради, очільники громад, на території яких здійснюється видобуток вуглеводнів, а також представники підприємств нафтогазового комплексу району.

Юрій Філенко та Ганна Кіященко детально розповіли присутнім про історію і хід впровадження в Україні Ініціативи прозорості видобувних галузей, ознайомили з короткою версією першого національного звіту ІПВГ, що був оприлюднений у грудні 2015 року, привернули увагу присутніх до широких можливостей, які Стандарт ІВПГ відкриває для місцевих громад, створюючи умови для діалогу з представниками нафто- та газовидобувних компаній з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів і стимулювання розвитку інфраструктури територій.

В обговоренні даного питання активну участь взяли депутати районної ради Микола Голінко, Олександр Цись, Валентина Дашковська, Олексій Маляренко. У своїх виступах вони наголошували, що видобуток вуглеводнів на Лохвиччині здійснюється у значних обсягах, які щодня приносять великі прибутки своїм власникам. Жителі ж лохвицької громади від цього видобутку мають тільки розбиті вщент дороги, високий рівень онкологічних захворювань та забруднене навколишнє середовище. Яскраве тому підтвердження – це екологічні проблеми села Сенча, що стали наслідком багаторічної недобросовісної діяльності на території сільської ради підприємств нафтогазовидобувного комплексу, що проводили видобуток зі значними порушеннями вимог природоохоронного законодавства та технології буріння.

Сільські голови висловили стурбованість даною ситуацією та підтвердили, що вищевказані проблеми зі станом доріг, погіршенням екології та зростанням рівня тяжких хвороб є спільними для всіх громад, на території яких здійснюють діяльність підприємства нафтогазового комплексу.

Як сільські голови, так і депутати районної ради погодилися з тим, що у даній ситуації необхідно, щоб видобувні регіони та громади отримали справедливий розподіл ресурсної ренти, тобто щоб видобувні та переробні компанії сплачували податки до місцевих бюджетів, а не за місцем реєстрації.

Голова районної державної адміністрації Володимир Рязанов підкреслив, що за ініціативою депутатів районної ради дане питання неодноразово піднімалося як на рівні району, так і на обласному рівні. На даний час за сприяння народних депутатів України від Полтавської області Тараса Кутового та Олега Кулініча у Верховній Раді зареєстрований законопроект про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо справедливого розподілу рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату), який на даний час опрацьовується відповідними парламентськими комітетами.

Участь у обговоренні питань впровадження на території області і району Ініціативи з прозорості видобувних галузей взяли також представники видобувних компаній. Так, заступник директора Представництва «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» Володимир Стецюк сказав, що підтримує необхідність законодавчого врегулювання розподілу рентної плати та впровадження стандартів ІПВГ, якщо вони сприятимуть досягненню прозорості, рівних правил гри для всіх учасників процесу та поліпшенню інвестиційного клімату на загальнодержавному рівні.

Підсумовуючи роботу, голова Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко подякувала всім присутнім за активність і плідну дискусію та пообіцяла, що всі висловлені на засіданні пропозиції будуть узагальнені з метою подальшого їх обговорення на більш високому рівні.