Наприклад, 31.01.2025
Наприклад, 31.01.2025
Наприклад, 31.01.2025
Наприклад, 31.01.2025
Наприклад, 31.01.2025

Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій

Інформація від: 
Головне управління ДПС у Полтавській області

З 1 січня 2022 року фізичні особи-підприємці, платники єдиного податку другої-четвертої груп увійшли до категорії суб'єктів господарювання для яких застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій є обов’язковим.

Застосування РРО/ПРРО це насамперед загальноєвропейська практика спрямована на досягнення прозорості готівкових розрахунків та їх контрольованість, робота в межах норм чинного законодавства, захист прав споживачів, забезпечення внутрішнього контролю за роботою продавців. Шляхом встановлення РРО пройшли всі розвинуті країни світу, міжнародний досвід довів, що системне введення РРО приносить позитивний результат.

Відповідно до вимог Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій (РРО/ПРРО) не застосовуються платниками єдиного податку першої групи. 

Статтею 9 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено випадки, в яких РРО та/або ПРРО та розрахункові книжки не застосовуються. Крім того, Постановою КМУ №1336 від 23.08.2000 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО але з обов’язковим використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Починаючи з 01.08.2020 року у суб’єктів господарювання з’явилася можливість реєструвати та застосовувати програмні реєстратори розрахункових операцій.

Платники податків у своїй діяльності можуть використовувати одночасно різні типи РРО, як звичайні класичні (апаратні), так і програмні реєстратори розрахункових операцій. Суб’єкт господарювання може самостійно обирати класичний чи програмний РРО йому використовувати в залежності від характеру та особливостей здійснюваної діяльності, а також потреб та фінансових можливостей. При цьому, електронні чеки мають таку ж юридичну силу, як і паперові чеки.

Сьогодні на ринку є великий вибір відповідних програм, як безкоштовних від податкової служби, так і альтернативних програмних рішень від комерційних розробників, адаптованих до бізнес-процесів різних секторів економіки.

У разі проведення розрахункових операцій без застосування РРО/ПРРО, чи проведення розрахункової операції через РРО/ПРРО на неповну суму вартості товарів застосовуються фінансові санкції у розмірі 100 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше, за кожне наступне вчинене порушення у розмірі 150 %.

Для платників фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, що здійснюють діяльність   з продажу товарів/послуг (крім підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння) передбачено фінансові санкції у розмірі 25 % вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше та 50 % вартості – за кожне наступне вчинене порушення. Дана норма діятиме в період з 01 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України.

 

Головне управління ДПС у Полтавській області