Профільна комісія обласної ради ініціювала повернення органам місцевого самоврядування повноважень у сфері надрокористування

e-mail Друк PDF

2 березня під головуванням Сергія Савченка відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр.

У засіданні взяли участь голова обласної ради Олександр Біленький, перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко, заступник голови обласної ради Олег Бєлоножко, заступник голови обласної рад Олексій Чепурко, депутати обласної ради: Олександр Олексенко, Анатолій Попельнюх, Василь Стасовський, Юлія Цибульська, заступник керівника апарату – керуючий справами обласної ради Тетяна Паутова, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних громад, журналісти.

У порядку контролю депутати заслухали інформацію про фінансово-господарський стан Полтавського обласного комунального виробничо-комерційного підприємства «Полтавапаливо» за 2020 рік. Як повідомив виконуючий обов’язки директора підприємства Микола Горященко, за звітний період реалізовано 985, 5 тон твердого палива, з них 945, 5 тонн для об’єктів соціальної сфери та підприємств. За результатами операційної діяльності в минулому році, ПОКВКП «Полтавапаливо» отримало збиток у сумі 55 тис. грн. Це, на думку керівника підприємства, зумовлено зростанням вартості орендної плати за земельні ділянки та зменшенням обсягів реалізації твердого палива для населення. Наразі, на пропозицію Олексія Чепурка, комісія рекомендувала голові обласної ради створити робочу групу для вивчення ситуації на підприємстві. Також, на пропозицію Олега Бєлоножка, Управлінню майном обласної ради рекомендовано забезпечити проведення незалежної аудиторської перевірки ПОКВКП «Полтавапаливо».

Про стан надходжень рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату до місцевих бюджетів Полтавської області за 2020 рік поінформував директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Павло Кропивка. За його словами, за 2020 рік до обласного бюджету, зведених бюджетів районів та бюджетів громад, на території яких видобуваються вуглеводні, надійшло понад 450 млн 540 тис грн. рентної плати, з них понад 180 млн 216 тис. грн – до обласного бюджету.

Комісія розглянула пропозицію Державної екологічної інспекції Центрального округу про створення робочої групи з перевірки фактів незаконного видобутку корисних копалин місцевого та державного значення на території Полтавської області, ознайомилася з переліком спеціальних дозволів на користування надрами, наданих на території Полтавської області, підтримала звернення Житомирської обласної ради щодо повернення органам місцевого самоврядування повноважень у сфері надрокористування,

Члени комісії зазначили, що звуження повноважень обласних рад у сфері надрокористування є прямим порушенням конституційних прав українського народу розпоряджатися своєю власністю – надрами. Розробка, вивчення та використання надр, на переконання депутатів, безпосередньо стосується інтересів громад і мешканців територій. Відтак комісія підтримала проєкт Звернення депутатів Полтавської обласної ради до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народних депутатів України від Полтавщини щодо порушення конституційних прав органів місцевого самоврядування у сфері використання надр.

Потому було розглянуто звернення територіальних громад області щодо вимог АТ «Полтаваобленерго» про укладення договорів з доступу до інфраструктури об’єкта електроенергетики для розміщення електричних мереж та/або іншого інженерного обладнання та виконання протокольного доручення пленарного засідання четвертої сесії Полтавської обласної ради від 23.02.2021 з підготовки проєкту Звернення депутатів Полтавської обласної ради до АТ «Полтаваобленерго» та компетентних органів.

Депутати заслухали аргументи керівників громад та представників АТ «Полтаваобленерго».

У контексті даного питання керівникам громадам та представникам АТ «Полтаваобленерго» протягом двох тижнів рекомендовано підготувати пропозиції з врегулювання ситуації, які буде покладено в основу відповідного проєкту Зверненні депутатів Полтавської обласної ради до Кабінету Міністрів України. Цей проект рішення планується внести на розгляд чергової сесії обласної ради від постійної комісії з питань паливно-енергетичного комплексу та використання надр.

Також у ході засідання було розглянуто й інші питання.