Чорнобильські проблеми: соціальний аспект

e-mail Друк PDF

10 лютого голова обласної ради Іван Момот взяв участь у розширеній колегії громадського об’єднання «Союз Чорнобиль», на якій розглянуто питання про соціальний захист ліквідаторів аварії на ЧАЕС та громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вів засідання голова обласного громадського об’єднання «Союз Чорнобиль» Віктор Шкурпела.

За інформацією Головного управління праці і соціального захисту населення облдержадміністрації, в 2010 році на виплату пільг і компенсацій цій категорії жителів області було використано майже 40 мільйонів гривень, оздоровлено санаторно-курортним лікуванням 1773 постраждалих громадян.

На виконання Указу Президента «Про заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи» створено обласний організаційний комітет з підготовки та проведення відповідних заходів.

У виступах керівників міських та районних організацій об’єднання «Союз Чорнобиль» йшлося про необхідність збільшення кількості ліжко-місць у реабілітаційних відділеннях лікарень, де лікуються ліквідатори; забезпечення фінансування з обласного бюджету складних оперативних втручань. Також було порушено проблеми будівництва в Полтаві меморіального комплексу, підготовки видання Книги пам’яті зі спогадами ліквідаторів, дотримання встановлених законодавством чорнобильських пільг та ін.

Голова обласної ради Іван Момот зазначив, що ключовим питанням сьогодення є дієвий соціальний захист населення, яке постраждало внаслідок техногенної аварії, підвищення рівня медичного обслуговування ліквідаторів, розв'язання соціально-побутових проблем чорнобильських сімей. Органи місцевого самоврядування Полтавщини докладатимуть максимум зусиль для вирішення цих питань у межах наданих їм повноважень.

Він висловив щирі слова вдячності активістам чорнобильських організацій за активну громадську роботу та розповів про затверджену обласної радою обласну Програму соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2011 рік.

Відповідно до її завдань, для забезпечення медикаментами та пільговими рецептами для амбулаторного лікування постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, надання матеріальної допомоги вдовам ліквідаторів, фінансування обласних заходів до 25-ої річниці роковин Чорнобильської трагедії з обласного бюджету буде спрямовано 1 мільйон 460 тисяч гривень. Обласна рада вирішила надати фінансову підтримку статутній діяльності обласних громадських організацій «Союз-Чорнобиль», «Діти Чорнобиля», «Фонд інвалідів Чорнобиля». Районним радам рекомендовано розробити та прийняти відповідні районні програми. Утім, оскільки можливості місцевих бюджетів обмежені, голова обласної ради порадив залучати до вирішення озвучених на засіданні проблем позабюджетні кошти.

При цьому Іван Момот підкреслив, що окрім матеріальної сторони відзначення цієї сумної події, є ще й моральна.

-Ми зобов'язані віддати данину пам’яті, шани і безмежної вдячності кожному безпосередньому учаснику ліквідації аварії, кожній вдові, потурбуватися про кожного чорнобильця, - наголосив голова обласної ради.

Також на колегії було обговорено питання про можливі зміни в законодавстві, які можуть призвести до обмеження пільг, що надаються чорнобильцям. Учасники зібрання висловилися проти проведення акцій протесту, однак ухвалили звернення до голови обласної державної адміністрації з проханням ініціювати відкликання цього законопроекту.