Наприклад, 30.11.2021
Наприклад, 30.11.2021
Наприклад, 30.11.2021
Наприклад, 30.11.2021
Наприклад, 30.11.2021

Олександр Біленький: Нашому скликанню випала честь і можливість ухвалити обласну Програму сприяння функціонування української мови як державної

Опубліковано 24 Листопада 2021 року, о 15:02

Про це заявив голова обласної ради під час робочої зустрічі з Уповноваженим із захисту державної мови Тарасом Кремінем.

У заході також взяли участь перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко, заступниця голови обласної ради Лілія Руроєва, депутати обласної ради: Наталія Гранчак, Яніна Барибіна, Марина Грекова, заступник керівника апарату – керуючий справами обласної ради Тетяна Паутова, представник Уповноваженого із захисту державної мови Сергій Левчук, позаштатний радник голови обласної ради Павло Кишкар. У форматі «круглого столу» присутні обговорили можливість розробки та ухвалення обласної програми сприяння функціонування української мови як державної.

За словами Тараса Креміня, минуло понад 2 роки з часу ухвалення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». За цей період відбулося чимало позитивних зрушень, зокрема у сфері обслуговування та в інформаційному середовищі. Схвалено стратегію популяризації української мови, однак досі не ухвалена відповідна державна програма. Втім, імплементацію мовного законодавства можна розпочинати і на місцевому рівні.

«Мовне питання завжди потребувало уточнення, коригування і дуже часто, на жаль, політичні сили зловживали ним. Сьогодні ми бачимо, що є величезний запит українського суспільства на вивчення української мови, на поліпшення мовних навичок. Є затребуваність, оскільки запроваджені іспити на рівень володіння державною мовою для потенційних держслужбовців та претендентів на отримання громадянства. Але імплементація мовного законодавства потребує регіональної підтримки», – зазначив Тарас Кремінь.

 На думку голови обласної ради Олександра Біленького, питання щодо ухвалення обласної Програми сприяння функціонування української мови як державної буде однозначно підтримано депутатським корпусом.

«Сподіваюся, що сьогодні ми зробили перший крок для того, щоб прийняти пропозицію наших колег розробити й ухвалити програму захисту державної мови у Полтавській області. Мабуть, це потрібно було зробити ще в перший рік незалежності. Нашому скликанню випала честь все довести до логічного завершення. Лише на перший погляд може здатися, що на Полтавщині немає загрози державній мові. Багато хто забуває, що в Україні йде війна, крізь пальці дивляться на те, що мовою агресора відбувається чимало речей, і йде певна мовно-культурна війна», – наголосив Олександр Біленький.

Під час зустрічі Тарас Кремінь презентував присутнім річний звіт «Про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”» та запевнив у підтримці на шляху розробки й ухвалення обласної програми захисту української мови.

«Поява обласної програми – не фантастика, це вимога часу. Закон визначає не лише захист мови, а й забезпечує права громадян України на отримання інформації та послуг державною мовою. Я сподіваюся, що наступний рік – рік Григорія Сковороди – буде ознаменований обласною програмою, яка врахує специфіку краю, який подарував Україні класичну українську мову», – наголосив Уповноважений із захисту державної мови.

Зі свого боку Олександр Біленький додав, що великою проблемою є засилля російської мови серед дітей та молоді, однак і це питання можна вирішити, шляхом послідової та наполегливої роботи.

«Ми повинні зрозуміти для себе, що на території Полтавщини українська мова – мова номер один, і все, що стосується спілкування у побуті і в публічному просторі повинне бути державною мовою. Нині «модна» російська перебиває в дітей і молоді зацікавленість у нашій державній мові. Те, що слухає наше молоде покоління, говорить про одне: ми з ними не працюємо. Тому потрібно робити певні кроки, навчати дітей і молодь спілкуватися українською мовою», – підсумував голова обласної ради.