Наприклад, 22.07.2024
Наприклад, 22.07.2024
Наприклад, 22.07.2024
Наприклад, 22.07.2024
Наприклад, 22.07.2024

В обласному центрі обговорили питання подолання наслідків русифікації та тоталітаризму

У суботу, 4 лютого, у Полтаві відбувся круглий стіл «Реалізація державної політики подолання наслідків русифікації та тоталітаризму у м. Полтаві та Полтавській області». 

Участь у заході взяли Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, його заступник Тарас Шевченко, голова обласної ради Олександр Біленький, перший заступник голови обласної ради Олександр Лемешко, заступник начальника Полтавської ОВА Олексій Бруслик, народні депутати України, представники Полтавської міської ради, члени експертної ради з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму при МКІП. 

«Для кремля і путіна будь-яка пам’ятка на території України, пов’язана з пригніченням нашої держави і з прославляння російської імперії – це просто привід, аби сюди відправляти танки. Тому звичайним перейменуванням старих пам’яток тут не обійтися. Ми маємо це усвідомлювати», – сказав Олександр Ткаченко.

Голова обласної ради зауважив, що має бачення, як можна використовувати пам’ятки у майбутньому музеї, над концепцією якого зараз працює робоча група. 

“Обласна рада готова взяти на баланс певні пам’ятки, а потім ухвалити рішення про демонтаж усіх тих, які визначать фахівці. З практичної точки зору хочу запропонувати деякі речі, які стосуються майбутнього музею радянського періоду. Наше завдання все це правильно використати для нащадків. Щоб показати, як було, що це було і що потрібно робити, аби це не повторилося. Так, місто Полтава – це не зона наших повноважень, але ми себе не відокремлюємо від обласного центру і хочемо, щоб вислів “не на часі” більше не лунав у Полтаві в контексті декомунізації та дерусифікації”, – наголосив Олександр Біленький. 

Також голова обласної ради звернувся до Міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка з проханням  внести від України вишивку "білим по білом" на розгляд Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. 

Заступник начальника Полтавської ОВА Олексій Бруслик зауважив, що експертна рада порушила питання демонтажу імперських пам’ятників у Полтаві на новому рівні.

«Є правовий механізм, який може бути погоджений із міністерством, є правова концепція реалізації демонтажу вказаних пам'ятників. Їхній балансоутримувач – Полтавська міська рада. Пам’ятник Мазепі та пам’ятник на місці відпочинку петра не можуть стояти в одному кварталі. Війна йде на всіх рівнях, і на рівні історичної пам'яті також. І зараз саме той момент, коли треба діяти», – зазначив Олексій Бруслик.

За результатами засідання круглого столу визначили, що Полтавська міська рада протягом місяця має надати результат щодо декомунізації та демонтажу імперських пам’ятників, розробити й прийняти відповідні рішення.