Володимир Чернявський: У майбутньому ціна на газ буде максимальною саме для приватних осіб, як це встановлено в усьому світі

11 лютого депутат обласної ради, член постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, генеральний директор ОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» Володимир Чернявський провів чат-конференцію в ОКІА «Новини Полтавщини».

Наважтеся опублікувати структуру та складові встановлених "чесних" тарифів на опалення, підігрів води, електроенергію? Чи комерційна таємниця? Хочеться знати, скільки там втрат.

Структура тарифів та їх складові на опалення та підігрів води не є таємницею. Вони у вигляді таблиці розміщені на дошці в абонентській службі ВАТ «Полтаватеплоенерго» на спеціальній дошці оголошень по вул. Жовтневій,64. Будь-хто може цю інформацію отримати, без додаткових заходів чи запитів, може зрозуміти, які видатки на які потреби йдуть.

Тарифи підприємства формуються, відповідно до норм законодавства, зокрема постанови Каміну від 10.07.2006 р. № 955.

Правильність включення витрат до тарифів перевіряє Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області, про що підприємству надається висновок щодо економічної обгрунтованості тарифів. А з липня минулого року це питання контролює також Національна комісія регулювання електроенергетики України. Жодні невиробничі втрати та витрати до тарифів не включались і не включаються.

Яка практика включения в тариф непредусмотренных действующим законодательством льгот для работников предприятия (выплати на оздоровление, заготовки продуктов)?

Порядком формування тарифів чітко передбачено, які витрати на оплату праці можуть бути включені до тарифів. При розрахунку тарифів підприємство керується виключно цим переліком. В цей перелік, звісно не потрапляють виплати на заготовки продуктів, тощо. При цьому, треба враховувати, що в умовах, коли підприємству не встановлені економічно обгрунтовані тарифи і витрати підприємства не відшкодовуються тарифом, підприємство не може в повному обсязі профінансувати всі необхідні витрати, а тим паче не проводить видатки не передбачені структурою тарифів, встановленою діючим законодавством.

Виходить, що тарифи на Полтавщині не контролюються і не регулюються, а є маніпуляцією Ваших економістів?

Відповідно до діючого законодавства посилений контроль за формуванням тарифів. Розрахунки, виконані підприємством, перевіряються Державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області, Національною комісією регулювання електроенергетики України. При їх затвердженні органом місцевого самоврядування тарифи розглядаються депутатськими комісіями, при цьому залучаються відповідні спеціалісти.

За 2011 рік підприємство планує отримати доходи від надання послуг теплопостачання безпосередньо населенню - 166 889,4 тис. грн. Сума пільг складе - 20 268,2 тис. грн., субсидій - 4 991,1 тис. грн. Всього на загальну суму 192 148,7 тис. грн.

Всього по підприємству доходи складуть 295 898,5 тис. грн.

Чому населення повинне страждати від підвищення комунальних тарифів? Яка на Вашу думку економічно обґрунтована система розрахунків тарифів? Зараз фактично самоправіє в регіонах - вказуєте на уряд і НКРЕ, а ті навпаки - переводять стрілки на місця...Хто винен, що ЯКІСТЬ послуг не покращується, росте лише ВАРТІСТЬ? Що нам робити, коли зарплати і пенсії не встигають за цінами?

Головна проблема значних сум платежів за спожиту теплову енергію - зростання вартості енергоносіїв. При цьому весь час органи, які встановлюють тарифи (раніше органи місцевого самоврядування, зараз - НКРЕ) намагаються стримувати зростання тарифів через заниження видатків на інші складові тарифів. І в першу чергу, під такі обмеження піддаються видатки на утримання та модернізацію теплових мереж і обладнання. Можна сказати, що торік ці витрати в загальному обсязі витрат, на жаль, не перевищили 6%.

Чтобы пошла горячая вода на ул. Докучаева 10, кв.160, надо сливать воду 20 мин, а это деньги теперь с повышением цены это ещё большие деньги, ни совести ни качества. Как же так господа хорошие грабежом попахивает.

На це запитання ми відредагували як на офіційну заяву, і вже на сьогодні наші фахівці служби контролю за якістю послуг обстежили будинок. З'ясували причину проблеми, на яку скаржиться власник квартири. Вона - у відсутності системи циркуляції гарячої води у самому будинку. Нагадаю, що утримання внутрішньобудинкових мереж належить до компетенції балансоутримувачів, в даному випадку - ГЖЕД №7.

У червні 2010 року ми з цього приводу направляли приписи на ГЖЕД щодо забезпечення і відновлення працездатності циркуляції трубопроводів. Отримали відповідь - немає фінансової можливості виконати ці роботи. Звернулися до міського управління ЖКГ - включити ці роботи в план на 2011 рік.

Чи залишаєтесь Ви відданим БЮТівським ідеям та ідеалам і як це допомагає комунально оббирати полтавців?

Я вже казав про свої переконання: людина, яка професійно займається виробничою діяльністю, не повинна говорити і змішувати роботу з партійною ідеєю, лозунгами і т.д. Без розподілу на партії, підприємство повинно виконувати основні функції - забезпечення якісного теплопостачання і тут немає місця партійній окрасі.

Пане Володимире! Розкажіть, будь ласка, про процедуру встановлення автономного опалення. Чи можливо зробити це в Полтаві? І скільки це буде коштувати?

Встановлення в Україні автономного опалення регламентується відповідною Постановою Кабміну 2007 року. В ній сказано, що відмова від послуг централізованого опалення можлива тільки цілим будинком - інших варіантів встановлення індивідуального опалення у багатоповерхівках не існує. Хочу пояснити, що сенс в цьому великий, адже локальні відмови, які мали місце в попередні періоди, створювали і досі створюють серйозні технічні проблеми для нормального функціонування системи централізованого теплопостачання. При цьому треба розуміти, що нема технічних умов і можливостей перевести всіх споживачів на індивідуальне опалення. Сюди відноситься не належні інженерні мережі, екологія і суттєві витрати на переобладнання: 6-8 тис грн коштує котел, плюс радіатор, «розводка» - усе це значні кошти. Думаю, менше ніж у 20 тис. грн не обійдеться.

До того ж економія, на яку часто посилаються при обговоренні цього питання, має штучний тимчасовий характер і знаходиться виключно у різниці цін вартості газу - для потреб населення 723 грн за тис. куб м і ціни 1349 грн для підприємств ТКЕ.

А разом з тим, хто відслідковує сьогоднішню ситуацію в країні і сприймає ту інформацію, яка обговорюється, розуміє, що в майбутньому ціна на газ буде однакова - при цьому максимальною саме для приватних осіб, як це встановлено в усьому світі.

Як розраховується плата за тепло у гуртожитках? Чи є якісь спеціальні підходи? Чи має право адміністрація як у нас "розкидати" витрати на опалення адміністративних приміщень (кабінетів, спортзалу, душової) на жильців гуртожитку?

Методика розрахунку плати за теплопостачання - загальна, і виключень для тих чи інших споживачів немає. Тариф для гуртожитків - такий самий, як для населення.

Щодо взаємовідносин між адміністрацією і мешканцями гуртожитку щодо опалення інших приміщень, є сенс звернутися зі скаргою до державної Інспекції контролю за цінами. Бо наша відповідальність завершується на межі теплового лічильнику при вході в будинок.

Яка у Вас зарплата з усіма преміями і надбавками?

З керівником підприємства Полтавською обласною радою укладається контракт і розмір заробітної плати визначається. Зарплата регулюється відповідною Постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 1999 р. № 859. Самочинного встановлення зарплат не допускається. Середньомісячна заробітна плата працівників нашого підприємства за 2010 рік склала 2784 грн.

Хоча у керівника зарплата вище середньої, але не в 5 чи 10 разів, як це комусь здається...

Чому не виконуються вимоги п.8.ст. 30 Закону про ЖКП "У разі зміни цін/тарифів на послуги/товари центральними органами виконавчої влади, які призвели до непередбачених витрат виконавців/виробників, центральні органи виконавчої влади зобов'язані відшкодувати в повному обсязі збитки, зумовлені такими змінами, протягом поточного фінансового року та до затвердження нового бюджету»?

В останньому рішенні йдеться про перегляд тарифів виключно для населення. А тарифи для не побутових споживачів, бюджетних організацій, лишилися на попередньому рівні. Запитання про виконання рішення адресуйте НКРЕ, яка прийняла відповідне рішення про підвищення.

Почему за 2-комнатную квартиру по тепловому счетчику, который поставили на многоквартирный дом, по просп. Мира 24, пришли огромные суммы (получается тариф за 1 кв.м - 8,38 грн.) Люди без счетчика платят по тарифу 6,08 грн. за кв.м. Батареи - не горячее, чем раньше. Зачем нужен такой счетчик и как можно от него избавиться? Где можно узнать расчет тарифа на 1 кв.м по нашему дому?

По цьому будинку теплова енергія розраховується за тепловим лічильником, а не за площею. На опалення тариф затверджений НКРЕ - 290,8 грн за 1 Гкал. встановлення теплового лічильника - функція експлуатуючої організації, він 3 листопада 2010 року був прийнятий на комерційний облік. Скарги подібного змісту не поодинокі. З попереднього досвіду скажу, що проблема - у неврегульованості внутрішньобудинкової системи теплопостачання, відсутності регулювання теплової енергії на вводі (коли перетоплюються квартири, температуру регулюють відкриттям вікон і дверей - неефективно використовується теплова енергія). Звертайтеся до свого ГЖЕД №8. Відмовитися не можна, якщо вже на будинку встановлений тепловий лічильник.

За яким округом, територією, ви, як депутат закріплені? Що вже встигли зробити для жителів за час свого депутатства? Що планується?

Сесія облради відмовилася від практики закріплення, за виключенням депутатів-мажоритарників. Тому вся область за мною.

Моїй мамі терміново потрібна дорога операція... Скажіть, будь ласка, чи можна до Вас звернутися за матеріальною допомогою, як до депутата обласної ради (вам же виділяються гроші на це). Коли ви ведете прийом і які довідки, документи треба захопити з собою, щоб ви змогли дати гроші. Дякую

Допомога може бути. Звертайтеся за адресою в Полтаві: вул.Комарова, 2-А, тел. 510-401. Перелік документів і довідок - на сайті облради в рішеннях 3-ї сесії, у Програмі для малозабезпечених громадян.

Що більше любите: літо чи зиму?

Якщо це запитання задано через призму моєї виробничої діяльності, то всі пори року для нас однаково напружені...

Що робиться вашим підприємством, щоб звести до мінімуму втрату тепла при "транспортуванні"? Чи вважаєте ви достатньою таку роботу? Яким у Полтаві є коефіцієнт втрати тепла? Яка норма? Дякую.

Втрата тепла при транспортуванні - на рівні 12%, що є близьким до норми.

Лише торік ми замінили майже 9 км теплових мереж. Більшу частину замінили з ізоляцією труб, в яких втрати тепла - найнижчі. Таким чином, загальна протяжність мереж, з застосуванням попередньої ізоляції, зараз складає 43,5 км, це - 20% від загальної протяжності теплових мереж (більше 215 км) у 2-трубному вимірі. Для зменшення втрат теплової енергії при транспортуванні надземними ділянками торік проклали 0,9 км у 2-х трубному вимірі труб в оцинкованій ізоляції «Spiro» на суму 828 тис. грн.; заізольовано 2,1 км у 2-х трубному вимірі надземних теплових мереж, з влаштуванням покрівельного шару із оцинкованого металу на суму 670 тис. грн.; відновлено власними силами теплову ізоляцію на 3,2 км у 2-х трубному вимірі труб надземних ділянок теплових мереж із звичайних теплоізоляційних матеріалів типу «Ізовер» на суму 422 тис. грн.;

У 2011 році плануємо виконати заміну 0,31 км у 2-х трубному вимірі теплових мереж.

Постійно силами підприємства ведеться робота по відновленню пошкоджених ділянок теплової ізоляції на надземних теплових мережах.

Ми знаємо, що кількість мереж з використанням сучасної ізоляції та обсяги заміни є недостатніми. Із загальної протяжності трубопроводів більше 70 км експлуатується більше 20 років і потребує негайної заміни. Ми готові до цього, але проблемою заміни зношених теплових мереж (із значними втратами) є вартість. На найнеобхідніші ділянки потрібно 90 млн грн. З урахуванням того, що тарифи на цю заміну не переглядалися більше 2 років, фактичне використання коштів було менше 6%, що складає близько 15 млн грн (на ремонт, заміну, модернізацію) за минулий рік.

Как Вы обьясните факт обновления мебели и прочего в здании ТКЭ? Средства лишние появились после повышения тарифов, или используете накопленные и скрытые от облрады и государства предыдущим начальником-паном Пасичко???

Адміністративна будівля теплоенерго була введена в експлуатацію у 1977 році. Значна частина меблів і приміщень експлуатується з того часу, більше 30 років. Тому якийсь мінімальний ремонт і заміна поломаних стільців і столів мені не видається розкішшю навіть сьогодні. Ми переконані в тому, що ці заходи потрібно виконувати, щоб забезпечити нормальне функціонування підприємства.

Ким ви працювали до цієї посади? Де брали досвід?

До цього я очолював 8 років ВАТ «Полтаваобленерго».

Проживаю в центрі по вул. Лідова, 3. Зранку в нашому будинку ніколи немає гарячої води - вона ледь тепла і тому перед роботою не встигаєш навіть душ прийняти. Гаряча з"являється лише з 6.30 - з 7.00 годин. В інших районах такої проблеми не існує. Прошу виправити ситуацію.

Я дав доручення службі контролю про обстеження будинку за вашою адресою. Якщо авторка запитання надасть більш детальну інформацію, із зазначенням номеру квартири - отримаєте відповідь про результати перевірки. Якщо це наша відповідальність - усунемо, ні - роз'яснемо Вам, куди треба звернутися.

Шановний Володимире Олександровичу, є відомості що на вашому підприємстві будуть впроваджуватись альтернативні джерела виробництва електроенергії, коли ці плани будуть реально впроваджуватись, і який планується економічний зиск від таких дій та як це вплине на споживача?

Дійсно, ми у виробничій програмі на 2011 рік для 2 котелень теплоенерго передбачили заміну існуючого газового обладнання на альтернативні джерела - пелети чи відходи деревини. Але сьогоднішня цінова ситуація для потреб населення така, що пелети більш затратні ніж газ. Економія позитивна лише тоді, коли використовувати таке обладнання для бюджетних та інших споживачів. Говорити про помітний вплив на рівень тарифів за таких масштабів реконструкції передчасно. Результат буде помітний лише за умови масштабної модернізації. А для цього треба значні кошти.

Підприємству "Полтаватеплоенерго" на невідкладні роботи щодо реконструкції і обладнання ще вчора треба було використати 200 млн грн. З кожним роком ця сума зростає. Головна проблема - немає коштів для проведення робіт з реконструкцією. Ми зайняті пошуками інших джерел фінансування.

Системне розв'язання цієї проблеми, спільної для всієї України, можливо за умови масштабної Державної програми і системної реорганізації теплопостачання.

Яка зараз ситуація з модернізацією найбільшої котельні у Полтаві по Ціолковського?

Ще у 2008 році було розроблено техніко-економічне обґрунтування. На той час вартість модернізації котельні перевищувала 160 млн грн, з інфляцією на сьогодні вартість не нижче 200 млн грн. На рівні власних можливостей проблему цю вирішити не вдасться. Шукаємо і узгоджуємо механізм залучення додаткових коштів для проведення реконструкції котельні. Усвідомлюємо серйозність, адже з 1968 року ця котельня експлуатується і вийшли вже всі нормативні терміни. Робочий стан котельні ми підтримуємо, але функціонувати вона зможе ще декілька років. Тому ми займаємось вирішенням цієї гострої проблеми.

Скільки, на сьогодні, полтавці, жителі області, заборгували за тепло? Чи є ріст такого боргу? Як боретеся з боржниками?

Протягом минулого року населення з нашим теплоенерго розрахувалося на 99,9% за спожите тепло. Це - один з кращих показників в Україні. Але лишаються борги 51 млн грн за минулі періоди. Переконаний, що найбільш дієвий механізм для приведення до норми розрахунків, є відключення. Але теплоенерго немає такої можливості, тому вирішуємо питання всіма іншими доступними засобами - роз'ясненням, масовими позовами про стягнення боргів і активізацію виконавчих служб - щоб стягти борги з майна боржників...

Чи мають право за борги у мешканців забирати квартири?

Таких механізмів ще немає і прецедентів також...

Як ви думаєте в цьому році буде розроблений механізм відшкодування різниці в тарифах?

У всякому разі кожні два тижні керівники Мінпаливенерго запевняють нас у цьому. І ми сподіваємося, що розроблять. Цей механізм відкриває дорогу сплати боргів перед ДК «Газ України», тобто це не звільняє споживачів від регулярної сплати рахунків за спожите тепло.